Malá domů: Tomáš Wágner o trénování a přípravě na zápasy na Kypru

Pozvánku k rozhovoru přijal tentokrát Tomáš Wágner, útočník kyperského týmu Nea Salamis. Tomáš, klient naší concierge agentury, je ostřílený harcovník české ligy, ve které si už vyzkoušel angažmá v šesti týmech. Kyperská štace je však jeho prvním zahraničním angažmá. Zaměřili jsme se proto na Kypr a specifika trénování a zápasových příprav v lize hrající se v této krásné ostrovní zemi. Pro lepší přehled také výjimečně porušujeme koncept pěti otázek, abychom lépe pojmuli jednotlivé aspekty našeho tématu.

Tomáš Wágner
Tomáš Wágner

HARMONOGRAM: Jak vypadá Tvůj běžný „pracovní týden“ okořeněný víkendovým zápasem? Jak máte rozvrženy tréninky a na co se v nich soustředíte?

„Rozložení týdne je obdobné jako u nás. Pochopitelně záleží, který den hrajeme zápas, a dle toho se harmonogram upravuje. Začátkem týdne se soustředíme na herní stránku a obvykle dva dny před zápasem přecházíme k taktice. Tréninková náročnost před samotným zápasem je tímto automaticky snížena, díky čemuž jsme nejen takticky připraveni, ale i odpočatí.“

POSILOVÁNÍ: Někteří fotbalisté berou posilovnu jako nutné zlo, jiní se mezi činkami vyžívají. Jak často nutí zasednout ke strojům vás a jaká je to dřina, když to srovnáš s posilováním v Plzni či Mladé Boleslavi?

„Většina spoluhráčů posilovnu dobrovolně využívá, a to jak před tréninkem, tak po něm. Mně vyhovuje si do posilovny zajít po tréninku dva dny před zápasem. Soustředím se primárně na nohy. V utkání se pak cítím lépe. V rámci tréninkového plánu máme občas také půl hodinu posilovny, ale není to nic extrémně náročného. Vždy to však záleží na přístupu kondičního trenéra, který se nám za rok mého působení na Kypru vystřídal již dvakrát.“

GPS: Používáte při tréninku GPS? Pokud ano, pozoruješ nějaký rozdíl v jejich typech, použití, a především pak dopadu vyhodnocení výsledků na probíhající trénink?

„GPS vesty používáme v každém zápase, což je určitě rozdíl oproti tomu, na co jsem byl doma zvyklý. Jednou jsem nastupoval na posledních pět minut do zápasu domácího poháru a stejně jsem musel vestu s GPS mít. Předchozí kondiční trenér je bral i na některé tréninky a večer nám pak zasílal vyhodnocení.“

TECHNIKA: Česká fotbalová škola se od většiny západních zemí odlišuje, lhostejno zda záměrně či v důsledku svých trenérských praktik, větším důrazem na týmovost oproti rozvoji individuální techniky. Současný fotbal je však natolik rychlý, že právě nadstandardní technika a bezchybně provedený první dotyk s míčem jsou klíčem k úspěchu a přečíslení. Jak k této stránce přistupujete a co drilujete?

„Technika je bezpochyby absolutně nezbytná. Při zvýšené rychlosti fotbalu umožňuje získat o trochu více času na rozmyšlení další akce po zpracování míče. Dnes již i fyzicky dobře připravení hráči musí mít dobrou techniku, aby se na vrcholové úrovni byli schopni prosadit. První dotek s míčem je základem fotbalu. Pamatuji si, jak mi v dorostu trenér Vavruška stále opakoval, že o mých šancích bude rozhodovat právě první dotek s balonem. Měl pravdu, o čemž jsem se opakovaně přesvědčil. V rámci našich tréninků již jakékoli technické prvky však nedrilujeme. Dospělé chlapy jde fotbalová technika jen velmi těžko doučit. Snažíme se nicméně vše neustále opakovat. Nejdůležitější pro techniku je správný přístup ke klukům v mládí a důraz na jejich technický rozvoj.“

REGENERACE: Regeneruješ stejně jako v Čechách, anebo středomořská poloha a ostatní aspekty kyperského fotbalu Tvoje návyky upravily?

„Regenerace je dle mého názoru všude obdobná. Využíváme masáže, sauny či ledové vany. Nově začínají být populární také stroje nahrazující samotnou masáž, které mne docela baví. Myslím, že si každý postupně během kariéry regeneraci upravuje na své konkrétní potřeby v návaznosti na tělesnou stavbu či prodělaná zranění. Mně například nevyhovuje v rámci tréninkové regenerace, nikoli v rámci relaxace ve volném čase, vířivka a sauna. Velmi mne unavují, a proto zhruba čtyři dny před zápasem je již zcela vynechávám. Samotné moře je pak obrovská výhoda. Chodím do něj často, stoupnu si do něj na 10-15 minut a úžasně to pomáhá. Nahrazuji si tím studený bazén.“

VIDEO: V Čechách musíš většinu fotbalistů znát a ostatní mít již perfektně přečtené. Dokážeme si proto představit, že video příprava na českou liga byla pro Tebe již trochu rutina a možná i nuda. Jaké to je připravovat se každý týden na zcela nové týmy a hráče? Sledujete na videu něco, na co jsi doma nebyl zvyklý?

„Video je pro každého fotbalistu tak trochu rutina, i když samozřejmě vždy záleží na trenérovi, jak k tomu přistoupí. Důležitý je určitě čas. Rozbor nesmí trvat příliš dlouho – 20 minut je optimum. Na konkrétní hráče se pak připravujeme opravdu výjimečně. Jedná se o případy, kdy má některý hráč vyloženě formu či je s týmem soupeře již dlouho a je pro ně klíčový. Naše video je tak vždy spíše o celkové taktice a pochopení, jak soupeř bude asi hrát. Když se nad tím zamyslím, tak si neuvědomuji, že bych si někdy v průběhu zápasu vzpomněl na video a dle toho se zachoval. Fotbal je opravdu děsně rychlá hra a čas na vzpomínání na video není. Video je tak spíše důležité pro krajní hráče a obranu, než pro nás útočníky.“

ROZESTAVĚNÍ: Klasické formace našich týmů jsou 4-4-2, 3-5-2 či 4-5-1. Je kyperská liga více útočná či důraz na obranu dopadá na rozestavění takto výrazně jako u nás?

„Taktika rozestavění je na Kypru velmi zajímavá a zcela odlišná od toho, co jsem zažil v naší lize. Často měníme rozestavění a trenéři se na tuto oblast velmi zaměřují. Vyzkoušel jsem si v týmu snad již sedm různých rozestavění. Upravujeme je na každý zápas. Nevím, jestli je tento přístup nejlepší. Mnoho klukům více vyhovuje, když hrají ve stabilním rozestavění, které mají zažité. Výhoda však určitě je v tom, že variabilitou rozestavění se trenér může lépe přizpůsobit typům hráčů, které má v týmu. V Čechách jsem byl často zvyklý na to, že trenér razil jeden typ rozestavění bez ohledu na to, koho tam postavil. Odlišnost spočívá i v tom, že si stanovujeme různé rozestavění na útok a na obranu. Útok tak třeba hrajeme v rozestavění 3-4-3 a při ztrátě míče přecházíme do obranné formace 4-4-2.“

TAKTIKA: Učebnice fotbalu proti sobě staví dva extrémy – italský defenzivní a taktikou svázaný fotbal, kde není cílem si fotbal užít a bavit se jím, ale vyhrát ideálně bez obdržené branky, a naopak brazilská Ginga, kdy je fotbal brán skoro jako tanec s míčem. Kam bys zařadil kyperskou fotbalovou školu a jaká jsou její specifika taktické připravenosti?

„Zcela nepochybně má kyperská liga blíže k té brazilské formě. Je to dáno mj. tím, že v lize je hodně hráčů z Brazílie, Portugalska či Španělska a o vysoce kvalitní hráči do ofenzívy tu není nouze. Nahrávají tomu i finanční možnosti klubů. Dokonce i týmy ze spodní části tabulky umí sehnat prostředky na to, aby dva či tři nadstandardní hráče přivedly a zaplatily. Musím říct, že mne úroveň soutěže příjemně překvapila. Baví mě tu hrát fotbal a na Kypru jsem velmi spokojený.“

Najnovšie príspevky

Malá domů Jakuba o cestě přes Slavii do Polska

Malá domů Jakuba o cestě přes Slavii do Polska

JAKUB JUGAS, obránce polského týmu Cracovia, který má za sebou zároveň zkušenosti ze sedmi českých týmů. Jak hodnotí svá angažmá v české lize a kvalitativní posun, který má za sebou polská nejvyšší soutěž v posledních letech? Jakub Jugas ZLÍN: Jsi odchovanec...

Malá domů Adél o koncích a nových začátcích

Malá domů Adél o koncích a nových začátcích

ADÉLA PIVOŇKOVÁ, brankářka pražské Sparty, ale především žena, která se nevzdává. Její příběh dnes nebude o porovnávání různých lig či tréninkových procesů. S Adél jsme si povídali o tom, jaké to je dostat se na sportovní dno a jak láska k fotbalu dokáže při...

Malá domů: Kamila Dubcová o Sassuolu Calcio

Malá domů: Kamila Dubcová o Sassuolu Calcio

Kamila Dubcová, záložnice české ženské fotbalové reprezentace a hráčka italského týmu U.S. Sassuolo Calcio Femminile. Jak hodnotí italskou nejvyšší soutěž, svůj tým a šance dalších českých hráček doplnit ji a Andreu Staškovou na Apeninském poloostrově? Kamila Dubcová...