Malá domů: Franny Černá o ženském fotbalu u nás v ČR a v USA

Těší nás, že pozvání do naší Malé domů přijala Franny Černá. Franny je fotbalistka pražské Slavie a českého národního týmu. Narodila se však v Kalifornii a ve Spojených státech také vyrůstala. Ačkoli je pak její čeština absolutně skvělá, rozhodli jsme se rozhovor udělat v jejím rodném jazyce a česká verze je tedy překladem originální anglické.

Franny Černá

TVŮJ PŘÍBĚH: Narodila ses ve známém městě Berkeley v Kalifornii. Později jsi vyměnila slunečné pláže za Chicago, kde jsi studovala na DePaul University a taky hrála fotbal za univerzitní tým DePaul Blue Demons. A konečně, v roce 2019 ses přestěhovala do rodné země tvých rodičů a podepsala smlouvu se Slavií Praha. Podělila by ses s námi blíže o tvém příběhu?

„Samozřejmě. Oba moji rodiče se narodili v České republice. V době, kdy jsem se narodila já, však již žili ve státech deset let. Narodila jsem se v San Franciscu a do Berkeley jsme se přestěhovali, když se narodil můj bratr a mně byly tři roky. Berkeley je velmi rozmanité a liberální město. To, že jsem tam vyrůstala ze mne udělalo velmi vnímavého a nezaujatého člověka akceptujícího to, jaká jsem dnes. S rodinou jsme často cestovali, takže jsme zažili mnoho různých kultur, navštívili mnoho různých míst, a to mi také pomohlo, abych se na svět dívala otevřeně. Každé léto jsme navštívili i rodinu v České republice. Fotbal hraju od pěti let, takže se většina mého života točila kolem tohoto sportu. Na začátku jsem hrála pouze rekreačně a od devíti let i závodně, kdy se mi podařilo dostat do klubu Mavericks Fury. Tam jsem hrála do svých šestnácti. Na střední škole jsem se rozhodla, že chci hrát fotbal i na vysoké, tak jsem tento tým vyměnila za lepší, který hrál i v národní lize, abych se mohla účastnit zápasů v National League. Samotný výběr byl pro mne velmi náročný, ale naštěstí si mne při zápase národní ligy v Las Vegas všiml asistent trenéra z DePaul University a pozval mě na návštěvu jejich kampusu. Bylo to v roce 2014 a okamžitě jsem se do školy zamilovala. V roce 2015 jsem absolvovala střední školu a v létě začala nový život v Chicagu. Město mě nadchlo. Je tam nádherná architektura, úžasné jídlo, zeleň a krásné Michiganské jezero. Čtyři roky, které jsem tam strávila, byly úžasné. V roce 2019 jsem přišla do Prahy, začala hrát za Slavii Praha a žiju tady dodnes. Prahu jsem si hned zamilovala. I s prarodiči se konečně mohu vídat častěji. Celkově jsem moc šťastná, že jsem se rozhodla přijít do Česka, a už teď mám z pobytu tady moc krásných vzpomínek.“

Franny Černá

FOTBALOVÁ ROZHODNUTÍ: Popularita ženského fotbalu celosvětově roste. Proč ses rozhodla hrát fotbal na profesionální úrovni? Z jakých důvodů sis vybrala právě DePaul Blue Demons a jak těžké bylo pro Slavii Praha přesvědčit tě, abys s nimi podepsala smlouvu?

„Pro DePaul University jsem se rozhodla kvůli jejich úžasnému fotbalovému programu i kvalitě univerzity jako takové. Byly to pro mne nádherné čtyři roky a moc ráda na Chicago vzpomínám. A proto, že jsem tam mohla mít i velmi úspěšnou fotbalovou kariéru (mám druhý nejvyšší počet bodů v historii), chtěla jsem pokračovat v kariéře. Vánoce 2018 jsme strávili v Praze. Kontaktovala jsem Slavii i Spartu a byla zvědavá, jestli budou mít zájem. Nakonec jsem se s oběma kluby sešla a o oba mi navrhly podepsání smlouvy. Tím mi trochu ztížily rozhodování, protože jsem to nečekala (smích). Nakonec jsem si vybrala Slavii, protože jsem znala některé hráčky z mládežnického národního týmu a cítila jsem, že by to tam pro mne mohlo být příjemnější.“

TRÉNINK: Před pár týdny jsme dělali rozhovor s Katkou Svitkovou z West Ham United FC. Přiznala, že rozdíly v trénincích a celkově v možnostech Slavie Praha a týmů Womens Superleague jsou velké. Jak bys porovnala tréninky v Praze s těmi v DePaul Blue Demons? Jak bychom měli postupovat, abychom i u nás byli lepší a silnější?

„Souhlasím s Kačkou, že zdroje, které máme v České republice, jsou v porovnání s ostatními státy velmi omezené. Co se týče podmínek tréninků, je to podobné. Největší rozdíl vidím v možnostech a podmínkách regenerace, která je pro sportovce velmi důležitá. V Americe jsme měli k dispozici fyzioterapeuty, posilovny, masáže i horké koupele. Udržovat tělo zdravé a silné je samozřejmě při sportu důležité, takže všechny tyto možnosti nám pomohly dosahovat těch nejlepších výkonů. Právě proto si myslím, že navýšení zdrojů v této oblasti by bylo velmi prospěšné a pomohlo by to kvalitě hry.“

EVROPA vs USA: Lze říci, že je výjimkou, když zástupce USA nefiguruje ve výsledcích FIFA Women’s World Player of the Year, a to jak v jednotlivcích, tak týmech. Jsme zvyklí na jména jako Orlando Pride, Houston Dash nebo Alex Morgan a Carli Lloyd. Ve výsledcích za rok 2020 jsou však pouze evropská jména. Myslíš si, že evropský ženský fotbal dobíhá ten americký? Kde vidíš největší rozdíly mezi evropským a americkým stylem hry v ženských soutěžích na základě zkušeností tvých a tvých kamarádek hrajících v NWSL?

„Souhlasím, že evropský ženský fotbal dohání ten americký a v některých ohledech ho i předbíhá. Evropský fotbal byl vždy kvalitní, ale neměl dostatečnou podporu. Zvýšením financování se zlepšily i výkony hráček. Fotbalistky se mohou soustředit pouze na fotbal – nikoli na to, jak se uživit dalším zaměstnáním. Některé evropské týmy jsou kvalitnější než ty americké, a také proto sem chodí hrát hráčky z USA. Není tedy překvapením umístnění evropských hráček v této soutěži v letošním roce. Co se týče rozdílů ve stylu hry, pak největší vidím v kladení důrazu na atletickou stránku. V USA chtějí do týmů rychlé atletické holky, a až pak se soustředí na jejich dovednosti. Vidím to i na podmínkách NWSL, za kterých jsou holky draftované. Slyším to i od mých kamarádek z NWSL, které potvrzují, že se tam výrazně více soustředí na běh a posilování, než je to tady. I v tomto ohledu se však evropské týmy mění, a proto jejich výkonnost stoupá.“

PŘÍSTUP: Ženský fotbal je jedním z nejvíce rostoucích sportovních byznysů na světě. Finále posledního ženského Mistrovství světa sledovalo téměř 1,5 miliardy diváků. Nejzajímavějším faktem, alespoň pro nás, je pak větší popularita finále žen oproti finále mužského fotbalu v USA (o 22 procent). Proč myslíš, že je ženský fotbal populárnější v USA než v Evropě, kde jeho popularita taky stoupá? Je pro mladou holku sen stát se profesionální ženskou fotbalistkou a jsou ženské fotbalistky v USA opravdovými sportovními hvězdami?

„V USA jsou určitě ženský sport a sportovkyně více respektovány a uznávány než tady v ČR. Mám pocit, že Češi neberou sportovkyně vážně a jsou překvapení, když na zápase zjistí, že je ženský fotbal tak kvalitní. Hodně žen je v americkém národním týmu populárních a všichni je znají. A právě tohle všechno dělá z ženského fotbalu něco atraktivního i pro mladé holky, které vidí, že v ženském fotbalu mají budoucnost. Důležitou roli hraje určitě i množství příležitostí v klubových i univerzitních týmech, kde mohou holky hrát. I proto je v USA tolik ženských fotbalistek, a tím roste i úroveň ženského fotbalu. Myslím, že evropský ženský fotbal nabírá na popularitě, a snad to tady bude za chvíli stejně „velké“ jako v USA.“

NÁRODNÍ TÝM: Jsme velmi hrdí, že se tak úžasná hráčka jako ty rozhodla reprezentovat Českou republiku, a děkujeme za to. Mohla bys nám upřímně říci, jestli jsi měla nějaké pochybnosti při rozhodování mezi českým národním týmem a americkým? Anebo to pro tebe bylo jasné rozhodnutí?

„Abych byla úplně upřímná, nikdy jsem neměla možnost reprezentovat USA. Pár trenérů se na mně několikrát i ptalo, ale nikdy z toho nic nevzešlo. Takže jsem velmi vděčná za příležitost reprezentovat Českou republiku. Je to pro mne obrovská zkušenost a jsem velmi hrdá, že mohu reprezentovat rodnou zemi mých rodičů. A upřímně si myslím, že rosteme a jsme stále lepší a lepší, takže se z nás formuje velmi zajímavý a silný tým.“

Najnovšie príspevky

Malá domů Jakuba o cestě přes Slavii do Polska

Malá domů Jakuba o cestě přes Slavii do Polska

JAKUB JUGAS, obránce polského týmu Cracovia, který má za sebou zároveň zkušenosti ze sedmi českých týmů. Jak hodnotí svá angažmá v české lize a kvalitativní posun, který má za sebou polská nejvyšší soutěž v posledních letech? Jakub Jugas ZLÍN: Jsi odchovanec...

Malá domů Adél o koncích a nových začátcích

Malá domů Adél o koncích a nových začátcích

ADÉLA PIVOŇKOVÁ, brankářka pražské Sparty, ale především žena, která se nevzdává. Její příběh dnes nebude o porovnávání různých lig či tréninkových procesů. S Adél jsme si povídali o tom, jaké to je dostat se na sportovní dno a jak láska k fotbalu dokáže při...

Malá domů: Kamila Dubcová o Sassuolu Calcio

Malá domů: Kamila Dubcová o Sassuolu Calcio

Kamila Dubcová, záložnice české ženské fotbalové reprezentace a hráčka italského týmu U.S. Sassuolo Calcio Femminile. Jak hodnotí italskou nejvyšší soutěž, svůj tým a šance dalších českých hráček doplnit ji a Andreu Staškovou na Apeninském poloostrově? Kamila Dubcová...